Mali Vinišćari u Marini

Mali Vinišćari, učenici prvog i trećeg razreda PŠ Vinšće s učiteljicom Zrinkom Ivančić u ponedjeljak 1.lipnja 2015. su posjetili matičnu školu u Marini. Na  početku  su kratko obišli školu. Nakon toga su proveli zanimljiv nastavni  dan s knjižničarkom škole Meri Rajčić. Budući da je naša knjižničarka i dipl. nutricionistkinja, proširili su  znanja o utjecaju pravilne prehrane na zdravlje. To je ujedno i tema njihovog ovogodišnjeg projekta kojeg su radili u svojoj područnoj  školi.

Ravnatelj škole Mirko Matijaš u društvu učenika prvog i trećeg razreda.

Učenici su se nakratko zadržali i kod pedagoginje Ane Princivali.

Prezentacija na temu Pravilnom prehranom do zdravlja.Tu se ponavljalo već poznato o hrani, a isto tako učilo  novo vezano uz minerale, vitamine, ugljikohidrate,masti i proteine.

Poseban naglasak na zdravom  tanjuru:preporučeni unos namirnica uz obavezni unos masnoća(maslinovo,repičino,bučino ulje) i vode.

Knjižničarka je strpljivo odgovarala na radoznala pitanja s posebnim osvrtom na dobre (lisnato zeleno povrće,voće,orašasti plodovi...) i loše kalorije (grickalice,gotove prerađene namirnice...) koje se unose u organizam.

Uz teoriju, uvijek je poželjno i malo prakse.Učenici su i više nego voljni za izradu zdravog kolača jer su slastice uglavnom ono što većina voli. Na ovaj način su  trećaši ponovili  jedinice za mjerenje mase koje su nedavno učili,a svi su učenici dobili priliku da aktivno sudjeluju u izradi. Mjerilo se  raženo i polubijelo brašno, smeđi šećer , zobene pahuljice,maslo i kakao,izribala se čokolada  s većim udjelom kakaa i  uz dodatak jaja,prstohvata soli ,arome vanilije i narančinog soka moglo se oblikovati prhko tijesto.

Dok se kolač pekao u školskoj kuhinji, slijedila je promjena aktivnosti. Ponavljalo se naučeno  uz pomoć Zdravka Zmaja na tanjuru  koji  na zanimljiv način kontrolira djecu koja previše jedu ili potiče djecu koja premalo jedu.

Iako je cilj prvenstveno bio da učenici shvate zašto je za čovjekovo zdravlje bitna pravilna prehrana,usvajala su se i  znanja o referentnoj zbirci i svim pojmovima vezanim  uz knjižnicu.

Degustacija Domaćeg duplog čokoladnog keksa kao Grancereale čiji je recept preuzet s coolinarike,izveden uz sitne modifikacije.

objavio: Administrator   datum: 1. 6. 2015.