Ukupno: 204817
Pastoralni pohod biskupa Rogića našoj školi
Autor: Dijana Rinčić, 17. 3. 2024.

Isus te svojim probodenim rukama
Privukao k sebi
Duboko se zagledao u tvoje oči
Na svoje je srce tvoju pritisnuo glavu..
Zvona su dugo zvonila,
Pjesme se pobožno orile, narod ti hrli
Jer Isus se duboko zagledao u Tvoje oči
Isus te dugo, dugo na svome srcu grlio.

Riječima pjesme učenici naše škole dočekali su Oca biskupa, mons. Tomislava Rogića. Biskup šibenski, Tomislav Rogić, 14. 3. 2024. u sklopu svog pastoralnog pohoda župi Marina,posjetio je i centralnu školu u Marini, te PŠ Vrsine. Tom prigodom susreo se s učenicima i djelatnicima škole. Nakon kratkog pozdrava učenika i riječi dobrodošlice, zbor naše škole pod vodstvom prof. Mladena Kalebića otpjevao je pjesmu „Kakav prijatelj je Isus“, a potom je ravnatelj prof. Joško Ćudina biskupa izvijestio o životu i radu u našoj školi. U svom obraćanju istaknuo je dugogodišnju povijest poučavanja i obrazovanja u Marini, koja je započela 1844. s don Franom Macanovićem, te je govorio o prostornoj organizaciji škole, kao i o projektima koji se u njoj provode.

Otac biskup zahvalio je na toplim riječima dobrodošlice i u srdačnom razgovoru s učenicima podsjetio na izazovno i plodonosno korizmeno vrijeme, te progovorio o vjeri u Isusovo uskrsnuće kao temelju naše vjere. Slijedilo je zajedničko fotografiranje biskupa, učenika i djelatnika ispred škole, te kratko druženje biskupa i djelatnika u školskoj zbornici.
Nakon centralne škole bisku je posjetio i PŠ Vrsine, učenici su ga dočekali školskom vrtu, neki bili odjeveni u narodnu nošnju. Uslijedio je mali program dobrodošlice u holu škole. Biskupa je pozdravila četvrtašica Anamarija Rinčić, govorom koji je pripremila učiteljica Dijana.
Dragi Oče, biskupe,
Srdačno Vas pozdravljam u područnoj školi Vrsine, ovdje u Vrsinama. Radosna je danas naša mala zajednica jer ste danas s nama. Neka Vaš današnji posjet bude u ozračju molitve Bogu za sve što nam je darovao i što jesmo. Iznimno smo radosni jer ste s nama u dane kada se mi kršćani pripremamo za najveći blagdan, Uskrs.Bog Vas poživio i dao Vam zdravlja da još dugo služite Majci Crkvi i hrvatskom narodu!Dobro nam došli!
Zatim su otpjevali pjesmu sv. Josipu. Djevojčice, članice KUU "Andrija Matijaš-Pauk", izvele su dodolski običaj prizivanja kiše. Prvašica Vedrana uručila je biskupu lutke od lavande Marinku i Marinca, boršu iz Marine i straničnik s motivima Marine. Četvrtašica Karla uručila mu je datalu s prigodnim tekstom o datalama, proizvode učenicke zadruge. Zajedno s župnikom učenici su otišli do crkve sv. Josipa na Gorču. (FOTO)

Pastoralni pohod je jedan od konkretnih načina na koji biskupi ostvaruju službu „nastavljanja Kristova djela“ . Drugi vatikanski koncil uči da “biskupi, postavljeni od Duha Svetoga, nasljeđuju apostole kao pastiri duša i, zajedno s vrhovnim poglavarom i pod njegovom vlašću, imaju poslanje ovjekovječiti djelo Krista, vječnog pastira, dionika brige za sve Crkve, vršeći biskupsku službu,
primljenu njihovim biskupskim ređenjem, u svemu što se odnosi na učiteljsko i pastoralno upravljanje u dijelovima stada Gospodnjega koji su im dodijeljeni.“
Pastoralni pohod je stoga “autentično vrijeme milosti i poseban, doista jedinstven trenutak, kako bi se biskup susreo i razgovarao s vjernicima” , pa stoga pastoralni pohod ima dvojaku svrhu: omogućiti biskupu da bude izravno informiran o konkretnim situacijama i prilikama u biskupiji te poduprijeti i ohrabriti sve vjernike da ispunjavaju svoje kršćanske dužnosti angažirajući se u crkvenom životu prema vlastitom pozivu i životnom stanju. Stoga ovo izvješće zaključujemo porukom koju su djeca i vjerni puk uputili Ocu biskupu:
Željno smo Vas čekali! Nadamo se da ste se osjećali kao među svojima!
priredila: vjeroučiteljica Sanja Matić