« Siječanj 2020 »

Ukupno: 201866
Posjet marini Frapi

U ponedjeljak, 20 svibnja  2013. učenici  od prvog do četvrtog razreda PŠ Vinišće  u pratnji svojih učiteljica Dinke Belas  i Zrinke Ivančić posjetili su marinu Frapu  u Rogoznici kako bi se ostvarili planirani programski  sadržaji  školskog kurikuluma  u vidu terenske nastave.

Učenici su na ovakav način usvajali  znanja vezana uz nastavne sadržaje užeg zavičaja gospodarstvene regije učenjem na brži i lakši način.

Cilj nastave je bio otkrivanje  i proširivanje spoznaja vezanih uz jednu od najbitnijih gospodarstvenih grana primorskog zavičaja – turizma, a s osobitim naglaskom na nautički turizam kao jednim od bitnih i unosnijih oblika turizma posebice za kraj u kojem učenici žive.

Također je bilo bitno uočavati vezu djelatnosti ljudi s izgledom zavičaja i prirodnim uvjetima te nadopunjavati i razvijati pozitivne osjećaje vezane uz zavičaj u kojem žive.

Prema mišljenju stručnjaka i iskusnih nautičara marina Frapa jedna je od 5 najljepših marina u Republici Hrvatskoj. Dobitnica je Plave zastave za plaže i marine i to već osam godina zaredom.

Na samom ulazu u marinu učenike je dočekala osoba iz menadžmenta, gđica Mia, koja je osigurala da  cijeli boravak u marini prođe ugodno i nadasve zanimljivo.

Samo za učenike, ovom prigodom, izvedena je simulacija dizanja i spuštanja jedrilice u more.

Kapetan  marine gosp. Zoran Novaković  odvojio je nekoliko minuta za učenike te je  odgovarao na znatiželjne  upite   o gumenjacima, gliserima, jedrilicama, motornim brodovima, brodskim propelama i motorima, održavanju te servisu brodova.

Obilazak kontrolnog tornja  u kojem se nalazi ured kapetana marine s kojeg  kontrolira gatove, uplove i isplove brodova. Učenici su uživali u panoramskoj  slici Frape.

Najveća atrakcija za učenike: obilazak podvodnog bara  Zmajeva špilja koji se otvara prema potrebama, bilo za bankete, evente, proslave...

Šetnja najdužim gatom  te razgled brodova u marini. Poseban osvrt na zanimanja u marini, a vezana uz izgled zavičaja.

Jedan od mornara objašnjava učenicima  na koji se način čiste i održavaju brodovi te im govori o svom zanimanju u marini.

U marini se nalaze dvije mornarske kućice koje služe za nadzor i kontrolu brodova  s morske strane.

Gostoprimstvo na djelu: velikodušni domaćini osigurali su učenicima ukusnu zakusku.

Rogozničko jezero koje još  nazivaju Zmajevo oko jest morsko jezero smješteno na poluotoku Gradini. Učenicima je skrenuta pozornost na bogatstvo flore i faune ,a njima je posebno  bila zanimljiva legenda o postanku jezera i zmaju Murinu.

Nakon svega viđenog i doživljenog, učenici su pošli kućama prepuni lijepih utisaka jednoglasno ocjenivši  terensku nastavu ocjenom  pet.

Najljepša hvala gosp. Juri Muli, gđici Miji te svim zaposlenicima Frape koji su svojom gostoljubivošću i susretljivošću  učinili ovaj dan nezaboravnim.