« Prosinac 2019 »

Ukupno: 201858

IZVANUČIONIČKA NASTAVA NA MARJANU

16. 11. 2017. bili smo u Splitu na Marjanu. Hodajući prema njemu, prošli smo i stali ispred samostana svetog Frane te saznali, da su unutar ispod ploča, grobnice mnogih uglednika i da je unutra veliki klaustor. Šećući se prošli smo Varošem. Velikim i širokim stepenicama, koje su nekad služile magarcima za prolaz, došli smo do Židovskog groblja sagrađenog 1573. godine. Groblje je danas zaštićeni kulturni spomenik. Na groblju smo ugledali samo nadgrobne ploče među kojima se ističe ploča Vida Morpuga. Saznali smo da Židovi nemaju obiteljske grobnice te da umjesto cvijeća ostavljaju kamenje na grobove svojih voljenih. Nakon toga uputili smo se prema vrhu Marjana. Na stablima smo povremeno viđali nestašne vjeverice. Posebno impresivne bile su velike agave koje su, kako smo saznali, donesene iz Meksika, kao i indijska smokva. Agava je kaktusov srodnik i nakon osam godina daje cvijet koji ide uvis i nalikuje divovskoj šparogi. Putem smo vidjeli još neke biljke kao npr.: bršljan, tetiviku, brnistru… Split  je dobio ime po brnistri koja ima žute cvjetove i tanke listiće. Prošli smo pokraj Meteorološke postaje i zoološkog vrta te smo se stali igrati u Dječjem gradu. Poslije igre slijedio je uspon do najvišeg marjanskog vrha gdje se nalazi veliki križ. Povratak je bio puno brži od uspona. Sretno smo stigli kući prepuni dojmova, obogaćeni novim znanjem i iskustvom.

Ivana Radić, 6. b

VUKOVAR

Vukovar je grad u Hrvatskoj koji je mnogo propatio kroz Domovinski rat. Možete ga prepoznati po vodotornju na kojem se vidi da je stradao u ratu. No, nažalost, vodotoranj nije jedino sto je u Vukovaru nastradalo. Mnogo je ljudskih žrtava i ljudi koji još nisu pronađeni zbog zločina koji je počinila druga strana. Tu su i masovne grobnice i logor u kojem prevladavaju tužni i mučni osjećaji, zbog velikog broja ljudi koji su tu patili. U Vukovaru ima i mnogo pogođenih objekata, a pogođena je i vukovarska bolnica u kojoj su bili ranjenici. Vukovar je pao 18.11.1991., koji je dan na koji se svake godine ljudi diljem Hrvatske sjećaju ljudi koji su izgubili život u borbi za domovinu.

Petra Palada, 8.a

U kasnu jesen…

U kasnu jesen šume mijenjaju boje i lišće opada sa stabala. Laste odlaze u toplije krajeve, a neke biljke dobivaju predivne cvjetove poput lepršavih haljina malih balerina.

Dozrijevaju slasni plodovi koje životinje skupljaju za hladnije dane. Jesenska radost obuhvaća i male i velike. Nekima jesen nije drago doba jer tada počinje škola. Dani postaju sve kraći, a nama to nije drago jer imamo manje vremena za igru. Vrijeme je za opraštanje sa životinjama jer neke od njih kreću na dugi zimski san. Jesen je tema mnogih pjesnika zbog veselih boja. Beru se masline, sazrijevaju plodovi, a laste polijeću.

Jesen je veselo doba puno šarenih boja. Jesen odlazi, a zima nam dolazi.

Morena Dujmov, 6. a

Rodni kraj je najljepše mjesto na svijetu

Moj rodni kraj je jako malen i nalazi se blizu mora. Tu se svi znaju. Ljudi se bave poljoprivredom, proizvode svoje ulje, a baš je po tome poznat i moj rodni kraj.

U središtu mjesta nalazi se jedna crkvica koja je svake nedjelje puna veselih ljudi. Škola se nalazi uz cestu, a s najvišeg kata škole možete vidjeti moje prekrasno malo mjesto i veliku kulu pokraj trga. Nasuprot kuli nalaze se mnogi brodovi vezani za kopno. Ovdje su ljeta jako vruća i sušna, prepuna turista koji razgledavaju i posjećuju moj rodni kraj koji se smjestio uz obalu mora. Najviše volim šetati uz more jer me razveseli, zaboravim na sve i opustim se. Do šetam, slušam ptičji pjev i uživam. Nekad volim sjesti na plažu kad su sunčeve zrake najjače, onda more zasja i nitko ne može zamijeniti taj osjećaj.

Svoj rodni kraj ne bih nikad mijenjala i zauvijek bih ostala u njemu jer me mnoga sjećanja vežu za njega i jer je dio mene.

Marta Matijaš, 6. b

U kasnu jesen sve se šareni

Stiže jesen. Ogrnula se šarenim ogrtačem. Skakuće kao dijete. Veseli se.

Kada je došla na odredište, imala je što vidjeti. Cijela šumska zajednica ju je počela hvaliti, čak su joj pripremili svečani doček. Kada je jesen to vidjela, zamalo se onesvijestila. Došla je večer. Svi su sjeli oko vatre i pričali razne priče. Napokon je na red došao ježić. Počeo je govoriti: „Meni je svako godišnje doba lijepo, ali jesen mi je najljepša i najdraža. U jesen krošnje mijenjaju boje i plešu dok vjetar pjeva i njiše grane. Cvijeće cvate i miriše, a dok pada kiša, trava sve više raste. Svojim je kistom i bojama obojila listove koji više nisu dosadne zelene boje.“ Dok se pričalo, jesen je govorila da ona nije tako sjajna. S druge strane su stajali zima i ljeto. Zima se samo smijala i čekala svoje hladne dane dok je ljeto tugovalo za vrućim danima.

Pomalo su se bližili zimski dani koji su bili sve hladniji. Jesen je otišla, a zima zavladala. Sve je postalo drugačije. Životinje su otišle na dugi zimski san, a vani je padao snijeg.

Ivana Radić, 6. b

Proljeće 2012