« Veljača 2020 »

Ukupno: 201868
Razgovor ugodni s profesoricom Teom Pivetom

Za početak, možete li nam reći koliko godina radite u našoj školi?

U našoj školi radim od 1986., dakle punih 30 god.

Nastavnica ste Povijesti i Geografije, koji Vam je predmet draže predavati i zašto?

Draže mi je predavati Povijest zato što sam tu grupu išla  studirati radi povijesti.

Zapravo, htjela sam studirati arheologiju u Zadru, ali moji roditelji nisu imali sredstava, a i meni se bilo teško odvojiti od kuće, pa sam upisala u Splitu Povijest i Geografiju.

Kakvi su naši đaci povjesničari i geografi?

Pa ovisi, kako tko, jedan manji broj je zainteresiran, to se vidi i po njihovim ocjenama. Kada sam bila mlađa više sam i sudjelovala na natjecanjima, sjećam se prvog državnog natjecanja iz Povijesti gdje je naša učenica Nikolina Kustura, a danas kolegica, učiteljica u PŠ Vinišće, osvojila drugo mjesto.

Volite li svoj posao i jeste li uvijek željeli biti profesorica?

Volim svoj posao, ali nisam maštala o tome u djetinjstvu. Arheologija je bila moja želja, maštala sam o pronalasku starih gradova, naroda, pisama...

Iživcira vi Vas katkad Vaš posao?

Normalno da se iživciram kad đaci ne uče, kad vidim da moj veliki trud ne daje rezultate.

Jeste li pomišljali da se prijavite na neki kviz, ipak posjedujete puno znanja?

Kad sam bila mlađa rado sam gledala kvizove i primijetila sam da često odgovaram na pitanja brže od natjecatelja i moji su me kući često nagovarali da se prijavim na neki kviz , ali ja nisam osoba koja se voli eksponirati i isticati pa nisam nikad išla.

Koje kvizove gledate?

Potjeru.

Je li istina da povijest pišu pobjednici?

O toj rečenici sam puno razmišljala. Ima nekih argumenata i za i protiv. To je odgovor na moje pitanje.

A da je učiteljica života?

O tome bi se isto moglo raspravljati. Kad petašima kažem tu rečenicu, pitam ih koja je najgora stvar koja se može dogoditi ljudima. Oni kažu rat Koliko je ratova bilo kroz povijest, a jesu li ljudi prestali ratovati, jesu li shvatili da je to veliko zlo? Nisu. Tako da baš tu lekciju nisu naučili. Neke druge jesu. Tako da, kao i za prethodno pitanje, odgovor je da i ne.

Trebaju li i profesori učiti?

Trebaju se stalno usavršavati, a i pripremati za svaki sat.

Koja Vas najljepša sjećanja vežu uz našu školu?

Sjećanja na upravo ta natjecanja koja sam spomenula i kad su moji učenici postizali dobre rezultate. Za nagradu nas je ravnatelj vodio na jednodnevne izlete u Nacionalne parkove Mljet, Risnjak i Krka  gdje su naši učenici držali predavanja o tim mjestima umjesto vodiča. Eto, to je bila terenska nastava prije nego se uopće počela službeno provoditi u Hrvatskoj. U posebnom sjećanju mi je ostao posjet Nacionalnom parku Krka.

Što biste poručili našim učenicima?

Poručila bih im da uče, iako je učiti teško, ali to je jedini način da postanu pravi ljudi i da se sutra snalaze kako treba u životu.

A što biste poručili mladim nastavnicima i onima koji to žele postati?

Kao prvo, trebaju voljeti to zvanje, trebaju imati ljubavi prema djeci i trebaju marljivo raditi.

Hvala Vam na ugodnom razgovoru.

Hvala tebi, bio je stvarno ugodan.

Razgovor vodio Josip Ivančev, učenik 8. a razreda