Terenska nastava u Bliznu

Zadnji dan nastavne godine , učenici PŠ Vrsine su zajedno s učiteljicama i roditeljima posjetili Bliznu Gornju i Bliznu Donju.

U sklopu projekta Kulturno- povijesne i  prirodne ljepote općine Marina učenici PŠ Vrsine posjetili su Bliznu Gornju i Bliznu Donju, mjesta u zagorskom dijelu općine Marina. Cilj ovog projekta je upoznati kulturno- povijesne znamenitosti i prirodne ljepote općine Marina.

Vjetroelektrana Jelinak je najveći vjetropark smješten u Splitsko-dalmatinskoj županiji, na području općine Marina i općine Seget i jedan od najvećih vjetroparkova u Hrvatskoj. Sastoji se od 20 vjetroturbina, tehnologije ACCIONA Windpower, snage 1,5 megavat (MW).

Crkva sv. Marije spominje se u trogirskim bilježničkim spisima 1300. godine. Potječe iz IX. stoljeća. Kasnije je, u vrijeme tatarskih i turskih provala, srušena pa je na njezinim ostacima izgrađena druga s polukružnom apsidom. Na njezinu je pročelju ugrađen kamen s prethodne crkve sa starohrvatskim pleterom i ulomak tegurija sa slovima “MAR(ia)”.

U blizini te crkve započela se g. 1745. graditi današnja, ali je do 1757. god. bila podignuta samo apsida.Crkva ima staro drveno raspelo. Obnavljana je  više puta,  posljednji put 2000. godine kada je stavljen novi krov i oko nje uređen pločnik. God. 2006. elektrificirana su zvona.

Oko crkve je groblje u kojem ima stećaka i starih nadgrobnih ploča, a g. 2000. je otkrivena nekropola iz starohrvatskog doba.

Bunar Pijač na predjelu Blizne Gornje , kako smo saznali od starijih mještana nikada nije presušio.

Blizanjska lokva osim što je služila kao pojilište za stoku, služila je i kao kupalište mnogim generacijama ( samo muškarcima) koje su naučile plivati upravo na ovoj lokvi.

Terenska nastava završena je u ugodnom ambijentu konobe Kumpar.

objavio: dijana rinčić   datum: 18. 6. 2015.