« Ožujak 2024 »

Ukupno: 201922
11. Tjedan botaničkih i školskih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki
Autor: Dijana Rinčić, 28. 5. 2022.

Sekcija botaničkih vrtova i arboretuma HBoD-a jednom godišnje organizira manifestaciju Tjedan botaničkih vrtova, arboretuma i zbirki, u kojoj sudjeluju botanički vrtovi i arboretumi iz čitave Hrvatske. Manifestacija se održava u svibnju, a prvi put je održana 2011. godine. Tijekom ovog tjedna botanički vrtovi i arboretumi diljem Hrvatske priređuju raznovrsna događanja za javnost, s ciljem edukacije građana te popularizacije botanike i botaničke tematike. Događanja uključuju predavanja, radionice za građanstvo i za školsku djecu, predstave i koncerte, vođene ture itd., a sva događanja su besplatna.
Već sedmu godinu Tjedan se organizira i u školskom vrtu područne škole Vrsine.
U Tjednu su organizirane različite radionice i stručna predavanja, koordinatorica je učiteljica Dijana Rinčić.

U petak, 27. svibnja održana je glazbeno- poetska večer Večer pejzažne poezije. Stihove su kazivali roditelji, djelatnici škole i učenici. U glazbenom dijelu nastupili su članovi sekcije izvornog folklora KUU Andrija Matijaš- Pauk iz Marine.
Cijelu manifestaciju prepoznala je i Turistička zajednica općine Marina, te je uvrštena u program Marinskog kulturnog ljeta. Sponzor večeri bila je općina Marina.

U  ponedjeljak, školski vrt su posjetili učenici 3.a iz OŠ Primošten. Posjet je započeo razgledavanjem školskog vrta.
Zatim je učiteljica Dijana Rinčić održala predavanje "Ljekovito bilje u školskom vrtu PŠ Vrsine." Nakon predavanja učenici su ponovili  izvore energije i izradili vjetranjaču. Susret su završili sportskim aktivnostima.
U utorak su školski vrt posjetila djeca iz DV Cvrčak, Vrsine. Poslušali su priču Kako je Ela spasila pčele? i razgledali školski vrt.
Predavanje Ljekovito bilje u školskom vrt PŠ Vrsine održala je učiteljica Dijana Rinčić.
U srijedu školski vrt su posjetili učenici 3. razreda centralne škole iz Marine.
U radionicama su izrađivali pčele, ruže i cvijet lotos.
Predavanje Zašto su pčele važne? i radionicu Izrada pčela održala je
mag. povijesti i pedagogije Saša Jakus.
U četvrtak vrt su posjetili učenici iz PŠ Gustirna, poslušali su predavanje o kraljici cvijeća ruži, izradili ružu i cvijet lotos, te pčele. Učenici iz PŠ Sevid sudjelovali su putem videokonferencije.
Predavanje i radionicu  o kraljici cvijeća- ruži, odžala je učiteljica Katarina Matković, kao i radionicu Izrada cvijeta lotosa.

U petak vrt su posjetili učenici 3.a i 3.b iz OŠ Majstor Radovan iz Trogira.
Izrađivali su pčele, lotos i ruže. Natjecali se u prirodi na svježem zraku i slušali o ljekovitom billju.

Igre u prirodi vodila je mag. kineziologije Nives Parađina.
KUU Andrija Matijaš- Pauk - Večer pejzažne poezije.
Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način doprinijeli da se Tjedan realizira.
Vidimo se dogodine!