Ukupno: 203952
10. tjedan botaničkih vrtova u PŠ Vrsine
Autor: Dijana Rinčić, 4. 6. 2021.

Sekcija botaničkih i školskih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki Hrvatskog botaničkog društva, u suradnji s brojnim suorganizatorima, organizira je " 10. tjedan botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki“ od 24. do 30. svibnja 2021.
Već šestu godinu Tjedan se organizira i u školskom vrtu područne škole Vrsine, koordinatorica Tjedna je učiteljica Dijana Rinčić.

U Tjednu su organizirane različite radionice i stručna predavanja. U proteklih šest godina školski vrt posjetilo je preko tisuću učenika, organizirano preko dvadeset radionica i predavanja.

Učenici 2. i 3. razreda poslušali su predavanje Mediteransko bilje koje je održala učiteljica Dijana Rinčić. Nakon toga su izrađivali "osobnu kartu" mediteranskog bilja u školskom vrtu.

Vjeroučiteljica Tina Rožić održala je predavanje Biblijsko bilje. Nakon zanimljivog predavanja učenici su prošetali  školskim vrtom i pronašli biljke koje se spominju u Bibliji, a rastu u školskom vrtu. Na likovnoj radionici ilustrirali su biblijsko bilje.

Školski vrt posjetila su i djeca iz DV Cvrčak. Prošetali su školskim vrtom i poslušali predavanje o biljkama. Djeca su pokazala zavidno znanje u poznavanju biljaka i njihovoj primjeni.
"Masline poberemo, pa ih odnesemo u uljaru, tamo se mliju i dobijemo žuto ili zeleno ulje."
"Ovo je ruzmarin, znam već sam ga vidio."
"Ovo mi miriši na mentu, možda malo i na limun, je, je limun je."
"Ja sam vidjela lisicu, zeca"..." a ja divlju svinju"...i tako su se redale izjave malih vrtićanaca, vani je sunce pržilo, pčele su ispijale cvjetni nektar, lastavica uplašeno letjela ka gnijezdu koje danima pokušava napraviti.

Učenici PŠ Sevid prošetali su virtualno školskim vrtom PŠ Vrsine, kroz virtualnu šetnju vodila ih je učiteljica Dijana Rinčić koja je održala i radionicu Cvijet od salvete.
Učenici 4. razreda centralne škole poslušali su online predavanje Herbariziranje.

Učiteljica Dijana Rinčić održala je predavanje za učitelje razredne nastave Odgojne mogućnosti školskih vrtova.

Radionica Papilon

Zahvaljujemo se svima na sudjelovanju i veselimo 11. tjednu za koji se nadamo da će biti u uvjetima staro normalno.